Bemutatkozás
A kerékpározás és a kerékpársport iránt érdeklődő lakosság igényei kiszolgálása érdekében az DMJV Önkormányzata kérelmet nyújtott be a Miniszterelnöki Kabinetiroda által a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) bevonásával az Aktív Magyarország Program részeként kiírt Országos Bringapark Program pályázatára, melynek célja Magyarországon bringaparkok kialakítása, vagy már meglévő park felújítása. A pályázat kiírója az Önkormányzat kérelmét elfogadta, és a kiadott támogatói okirat (a továbbiakban: támogatói okirat) alapján 50%-os önerő mellett 50%-os támogatást biztosított bruttó 17.000.000.-Ft összegben a Tócóvölgyi Extrémsport park kialakítására irányuló beruházáshoz.
A beruházás az Országos Bringapark Program pályázata mellett támogatást nyert el az Országos Gördeszka Program keretében kiírt pályázatból is, melynek összege bruttó 30.000.000.-Ft
A beruházás fennmaradó költségeit az Önkormányzat a TOP-6.3.2-16-DE1-2017-00004 azonosítószámú „A Tócóvölgy gazdaságélénkítő környezeti megújítása” tárgyú projektből finanszírozta. A támogatás intenzitása a projekt elszámolható költségének 100%-a.A Tócóvölgy városrészben található zöldfelületek, játszóterek, közösségi terek teljes mértékben felújításra szorulnak, valamint célként fogalmazódott meg a Jégcsarnok és közvetlen környezetének sportkomplexummá való alakítása. Ennek részeként kerül kialakításra a Jégcsarnoktól nyugatra fekvő területen egy extrém sportparkként működő létesítmény. A fejleszteni kívánt terület egy telken található a Jégcsarnok épületével, mely terület nagysága 7 600 m2.
A létesítmény megvalósulása – egyfajta hiánypótló jelleggel – olyan űrt fog kitölteni, amely a városban régóta meglévő igények kielégítésére szolgál. Kényszerűségből a város különböző részeit – köztereit, parkolóit – használó sportolók itt otthonra találhatnak. A lakosság elvárásokon felül a kialakuló terület alkalmassá válik országos, akár nemzetközi szintű kerékpáros és gördeszkás sportversenyek megrendezésére.
Ezáltal a beruházás célja a közterületek környezettudatos, családbarát megújítása, annak érdekében, hogy a beavatkozások területe alkalmas legyen minden korosztály számára a szabadidő hasznos eltöltéséhez.
A kiszolgálni kívánt sportágak: a BMX, triál, dirtjump, gördeszka, görkorcsolya, roller. A pálya strukturális felépítéséről elmondható, hogy az egyes pályarészek nem éles határral különülnek el, hanem komplex egységet alkotnak, a különböző extrémsportágaknak szánt pályák három nehézségi fokozatban használhatóak, így a kezdő, haladó és profi sportolók igényeit is kiszolgálja a létesítmény.
A kültéri pályák mellett helyet kap még a területen kiszolgáló-szociális épületegyüttes, mosdók és üzlethelyiség kiépítésével.
A parkot üzemeltető Debreceni Sportcentrum
A 2000-ben alakult Debreceni Sportcentrum Szolgáltató Közhasznú Társaság, Debrecen város tulajdonában álló szervezetként azzal a céllal jött létre, hogy a város sportlétesítményeinek komplex menedzselésével aktívabb szerepet vállaljon a regionális-, illetve az országos sportéletben is.
Az Oláh Gábor utcai Sportkomplexum - benne Gyulai István nevét viselő atlétikai stadionnal, a majd’ ezer férőhelyes Sportcsarnokkal, a füves és műfüves labdarúgó pályákkal és a tízezer férőhelyes labdarúgó stadionnal, a Debreceni Sportuszodával, a Debreceni Jégcsarnokkal (I-es és II-es csarnok) és a 2015. júniusában „sportcentrumossá váló”, az ország második legnagyobb multifunkcionális arénájával, a Főnix Arénával együtt alkotja az országos szinten egyedülálló létesítmény-portfóliót.
A sportlétesítmények, a szintén a Sportcentrum által működtetett Sport Hotel***-lel együtt teljeskörű szolgáltatásai palettát biztosítanak. Ezt a szolgáltatási palettát bővíti 2023-ban a társaság üzemeltetése alá kerülő Debreceni Extrémsport Park.